Protein per dollar
Every priced row with a protein figure, cheapest per 10 g first: Tortilla on the Side at $0.63 per 10 g leads.
CP Menus review deskReviewed 28 September 2026Prices read 25 September 2026 at 368 restaurantsHow every figure gets here
Dollars per 10 g of protein at the median, cheapest first
An entree row is the protein alone at the entree price; a meal is the sum of its parts.
| Add to your order | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tortilla on the Side | $0.63 | 8 g | $0.50 | 320 | 2.5 g | |
| High Protein Cup - Pollo Asado | $1.24 | 37 g | $4.60 | 220 | 16.8 g | |
| High Protein Cup - Chicken | $1.25 | 32 g | $4.00 | 180 | 17.8 g | |
| High Protein Cups | $1.25 | 32 g | $4.00 | 180 | 17.8 g | |
| The Salish Matter Meal | $1.63 | 32 g | $5.20 | 940 | 3.4 g | |
| High Protein Taco | $1.78 | 19.7 g | $3.50 | 300 | 6.6 g | |
| Pollo Asado Burrito | $2.00 | 52 g | $10.40 | 1,065 | 4.9 g | |
| High Protein-High Fiber Bowl | $2.04 | 48 g | $9.80 | 650 | 7.4 g | |
| Pollo Asado Quesadilla | $2.08 | 60 g | $12.45 | 1,095 | 5.5 g | |
| Pollo Asado Burrito Bowl | $2.57 | 52 g | $13.35 | 965 | 5.4 g | |
| Chili Lime Chips (side) | $2.72 | 9 g | $2.45 | 550 | 1.6 g | |
| Chips | $2.79 | 7 g | $1.95 | 540 | 1.3 g | |
| Bardi Bowl with Chili Lime Chips | $2.82 | 60 g | $16.90 | 1,550 | 3.9 g | |
| High Protein Cup - Steak | $2.86 | 21 g | $6.00 | 150 | 14 g | |
| Chips & Queso Blanco | $2.88 | 17 g | $4.90 | 780 | 2.2 g | |
| Side of Queso Blanco | $2.95 | 10 g | $2.95 | 240 | 4.2 g | |
| Chicken Bowl | $3.06 | 32 g | $9.80 | 180 listed | 17.8 g | |
| Chicken Burrito | $3.06 | 32 g | $9.80 | 180 listed | 17.8 g | |
| Chicken Salad | $3.06 | 32 g | $9.80 | 180 listed | 17.8 g | |
| Chicken Tacos (3) | $3.06 | 32 g | $9.80 | 180 listed | 17.8 g | |
| Chicken Quesadilla | $3.23 | 32 g | $10.35 | 180 listed | 17.8 g | |
| Family Meal - Pollo Asado limited time | $3.24 | 176 g | $57.00 | 1,060 | 16.6 g | |
| Chips & Salsa | $3.29 | 7 g | $2.30 | 565 | 1.2 g | |
| Queso Blanco | $3.40 | 5 g | $1.70 | 120 | 4.2 g | |
| Chicken Kid’s Quesadilla | $3.47 | 15 g | $5.20 | 90 listed | 16.7 g | |
| Pollo Asado Kid’s Quesadilla limited time | $3.47 | 15 g | $5.20 | 90 listed | 16.7 g | |
| High Protein - Low Calorie Bowl | $3.54 | 36 g | $12.75 | 470 | 7.7 g | |
| Pollo Asado Bowl limited time | $3.59 | 29 g | $10.40 | 180 listed | 16.1 g | |
| Pollo Asado Burrito limited time | $3.59 | 29 g | $10.40 | 180 listed | 16.1 g | |
| Pollo Asado Salad limited time | $3.59 | 29 g | $10.40 | 180 listed | 16.1 g | |
| Pollo Asado Tacos (3) limited time | $3.59 | 29 g | $10.40 | 180 listed | 16.1 g | |
| Pollo Asado Quesadilla limited time | $3.78 | 29 g | $10.95 | 180 listed | 16.1 g | |
| Chicken Kid’s Build Your Own | $3.80 | 15 g | $5.70 | 90 listed | 16.7 g | |
| Pollo Asado Kid’s Build Your Own limited time | $3.80 | 15 g | $5.70 | 90 listed | 16.7 g | |
| Beef Barbacoa Kid’s Quesadilla | $4.33 | 12 g | $5.20 | 80 listed | 15 g | |
| Carnitas Kid’s Quesadilla | $4.33 | 12 g | $5.20 | 110 listed | 10.9 g | |
| Carnitas Bowl | $4.59 | 23 g | $10.55 | 210 listed | 11 g | |
| Carnitas Burrito | $4.59 | 23 g | $10.55 | 210 listed | 11 g | |
| Carnitas Salad | $4.59 | 23 g | $10.55 | 210 listed | 11 g | |
| Carnitas Tacos (3) | $4.59 | 23 g | $10.55 | 210 listed | 11 g | |
| Beef Barbacoa Kid’s Build Your Own | $4.75 | 12 g | $5.70 | 80 listed | 15 g | |
| Carnitas Kid’s Build Your Own | $4.75 | 12 g | $5.70 | 110 listed | 10.9 g | |
| Carnitas Quesadilla | $4.83 | 23 g | $11.10 | 210 listed | 11 g | |
| Beef Barbacoa Bowl | $4.92 | 24 g | $11.80 | 170 listed | 14.1 g | |
| Beef Barbacoa Burrito | $4.92 | 24 g | $11.80 | 170 listed | 14.1 g | |
| Beef Barbacoa Salad | $4.92 | 24 g | $11.80 | 170 listed | 14.1 g | |
| Beef Barbacoa Tacos (3) | $4.92 | 24 g | $11.80 | 170 listed | 14.1 g | |
| Cilantro Lime Sauce | $5.00 | 2 g | $1.00 | 80 | 2.5 g | |
| Beef Barbacoa Quesadilla | $5.15 | 24 g | $12.35 | 170 listed | 14.1 g | |
| Steak Kid’s Quesadilla | $5.20 | 10 g | $5.20 | 70 listed | 14.3 g | |
| Chips & Guacamole | $5.44 | 9 g | $4.90 | 770 | 1.2 g | |
| Steak Bowl | $5.62 | 21 g | $11.80 | 150 listed | 14 g | |
| Steak Burrito | $5.62 | 21 g | $11.80 | 150 listed | 14 g | |
| Steak Salad | $5.62 | 21 g | $11.80 | 150 listed | 14 g | |
| Steak Tacos (3) | $5.62 | 21 g | $11.80 | 150 listed | 14 g | |
| Steak Kid’s Build Your Own | $5.70 | 10 g | $5.70 | 70 listed | 14.3 g | |
| Steak Quesadilla | $5.88 | 21 g | $12.35 | 150 listed | 14 g | |
| Side of Cilantro Lime Sauce | $7.50 | 2 g | $1.50 | 160 | 1.3 g | |
| Cheese Only Kid’s Quesadilla | $7.67 | 6 g | $4.60 | 110 listed | 5.5 g | |
| Queso Blanco Kid’s Build Your Own | $11.40 | 5 g | $5.70 | 120 listed | 4.2 g | |
| Sofritas Bowl | $12.25 | 8 g | $9.80 | 150 listed | 5.3 g | |
| Sofritas Burrito | $12.25 | 8 g | $9.80 | 150 listed | 5.3 g | |
| Sofritas Salad | $12.25 | 8 g | $9.80 | 150 listed | 5.3 g | |
| Sofritas Tacos (3) | $12.25 | 8 g | $9.80 | 150 listed | 5.3 g | |
| Sofritas Quesadilla | $12.94 | 8 g | $10.35 | 150 listed | 5.3 g | |
| Sofritas Kid’s Quesadilla | $13.00 | 4 g | $5.20 | 70 listed | 5.7 g | |
| Sofritas Kid’s Build Your Own | $14.25 | 4 g | $5.70 | 70 listed | 5.7 g | |
| Guacamole | $14.75 | 2 g | $2.95 | 230 | 0.9 g | |
| Side of Guacamole | $14.75 | 2 g | $2.95 | 230 | 0.9 g | |
| Guacamole Kid’s Quesadilla | $52.00 | 1 g | $5.20 | 110 listed | 0.9 g | |
| Guacamole Kid’s Build Your Own | $57.00 | 1 g | $5.70 | 110 listed | 0.9 g |
How to read the ranking
The figure divides the median pickup price by the protein on the record and scales it to 10 g. An entree row is the protein alone at the entree’s price, so a chicken bowl reads as 32 g for $9.80; the classic build carries 52 g for the same price, because the beans and the cheese add protein at no charge. The High Protein Cups are the cheapest protein sold on its own: High Protein Cup - Pollo Asado $4.60 for 37 g ($1.24 per 10 g), High Protein Cup - Chicken $4.00 for 32 g ($1.25 per 10 g) and High Protein Cup - Steak $6.00 for 21 g ($2.86 per 10 g).
Double protein per dollar
A second portion buys 32 g of chicken for $4.00, $1.25 per 10 g, 21 g of steak for $6.00, $2.86 per 10 g, 24 g of barbacoa for $6.00, $2.50 per 10 g, 23 g of carnitas for $4.75, $2.07 per 10 g, 8 g of Sofritas for $4.00, $5.00 per 10 g and 29 g of Pollo Asado for $4.60, $1.59 per 10 g. The brand’s own hacks page puts double protein first: “Some favorite protein hacks for building high protein Chipotle meals include asking for double protein (Chicken, Steak, Barbacoa, Carnitas), adding both beans for extra plant-based protein, choosing a protein bowl instead of a burrito to fit more ingredients, adding fajita veggies for volume and nutrients, or pairing your meal with high protein sides like beans or extra protein.”
How this page is read
Every price on this page is a range read from 368 restaurants’ own ordering menus in 48 states and DC on 25 September 2026, printed with the count of restaurants behind it and the brand’s own delivery price beside it; every calorie and nutrient figure is Chipotle’s own record from its nutrition calculator, and every allergen mark is its own chart row or tag.
Questions
What is the cheapest protein at Chipotle?
Tortilla on the Side at $0.63 per 10 g at the median read on 25 September 2026.
Is double protein good value?
At the medians a second portion of chicken is $4.00 for 32 g, $1.25 per 10 g, against $3.06 per 10 g for the chicken bowl’s own portion at the entree price.
Why does a bowl read as 32 g?
Because the row is the record the ordering menu lists, the protein alone; the classic build with beans and cheese is on the bowl’s page and in the protein ranking.
Which High Protein Menu item is cheapest per gram?
High Protein Cup - Pollo Asado at $1.24 per 10 g at the medians.